ZÁŘÍ
2021

Automaticky zřízená datová schránka se může týkat i vás

Počet automaticky zakládaných datových schránek výrazně vzroste. Pro fyzické osoby jsou nyní zřizovány pouze na žádost, což mění v červnu přijatý zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, jenž dopadá i na zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Od 1. 1. 2023 tak bude datová schránka automaticky a bezplatně zřízena

 

  • Všem svéprávným fyzickým osobám, jež použijí prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Mezi ty se řadí vše, čím je možné se přihlašovat přes Národní bod pro identifikaci a autentizaci zvaný NIA, tedy NIA ID, občanský průkaz s čipem (vydávané od 1. 7. 2018), bankovní identita či mobilní klíč eGovernmentu. Před prvním použitím tohoto prostředku bude osoba upozorněna, že jí bude v případě jeho použití datová schránka zřízena. Nestane se tak, že vám bude schránka založena bez vašeho vědomí. Datovou schránku bude možné si následně znepřístupnit, nikoli však zrušit. Znepřístupnit datovou schránku však bude možné pouze pro dodávání dokumentů z datové schránky fyzické osoby, podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby. Nebude možné znepřístupnit datovou schránku pro dodávání dokumentů ze strany orgánů státu a samospráv.

 

  • Všem podnikajícím fyzickým osobám, advokátům, statutárním auditorům, daňovým poradcům, insolvenčním správcům, znalcům, soudním tlumočníkům a soudním překladatelům poté, co Ministerstvo vnitra obdrží informaci o jejich zapsání do zákonem stanovené evidence nebo rejstříku.

 

  • Všem právnickým osobám, tedy nikoli pouze těm zapsaným v obchodním rejstříku, ale i spolkům, nadacím či společenstvím vlastníků jednotek.

 

Datové schránky fungují jako státem garantovaný nástroj elektronické komunikace již od roku 2009. Pokud má osoba schránku zřízenou, úřady jsou povinny s ní komunikovat pouze touto cestou. Je však důležité mít na paměti, že přijaté zprávy jsou v datové schránce uchovávány pouze po dobu 90 dní, a je proto nutné si je vždy ukládat na vlastní úložiště.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace