LISTOPAD
2022

Daň z neočekávaných zisků

Daň z neočekávaných zisků, známá také jako tzv. windfall tax, je jednou z v Poslanecké sněmovně projednávaných novinek v rámci daňového balíčku pro rok 2023. Jedná se o vládní novelu zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu. Poplatníky této nové daně budou firmy v odvětvích energetiky, těžby a petrochemie a také některé banky.

 

Dočasná mimořádná daň by měla platit po dobu tří let, a to od 1.ledna 2023. V oblasti bankovnictví bude daň pravděpodobně dopadat pouze na několik největších bank. Na okruhu firem z dalších odvětvích, na které má daň dopadat, se zákonodárci zatím neshodli. Sazba daně dle Ministerstva financí činí 60 % a poplatníkům se aplikuje jako daňová přirážka k dani z příjmů právnických osob na jejich nadměrný zisk. Daň se bude vyměřovat porovnáním aktuálního daňového základu s průměrným daňovým základem za období od roku 2018 do roku 2021.

 

Příjmy z daně do státního rozpočtu mají pomoci vyrovnat výdaje vzniklé v souvislosti se zastropováním cen energií. Dle odhadů Ministerstva financí přinese mimořádná daň až 85 mld. Kč do státního rozpočtu. Odpůrci této daně poukazují především na možné snížení ratingu České republiky (důvěryhodnost země a její budoucí schopnost splácet své závazky) a také na odrazení zahraničních investorů.

 

Poslední projednávání proběhlo v Poslanecké sněmovně ČR v úterý 25.10.2022. Novela zákona prošla do třetího čtení a můžeme tedy očekávat, že dojde v rámci následujících týdnů také k hlasování ohledně finální podoby zákona.

 

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace