ŘÍJEN
2021

Elektronizace zdravotnictví

Zákon o elektronizaci zdravotnictví již má finální podobu! Dne 8.9.2021 byl zákon publikován pod č. 325/2021 Sb. ve sbírce zákonů. Předmětem zákona je elektronické zdravotnictví za použití telekomunikačních a informačních technologií a stanovení podmínek pro bezpečné sdílení dat. Přinášíme Vám přehled nejzásadnějších novinek, které se mohou, od 1.1.2022, týkat i Vás.

 

Dle důvodové zprávy si nová právní úprava klade za cíl vytvořit jasná pravidla, která povedou k „hospodárnosti, účelnosti a efektivitě a umožní tak řízený a bezpečný rozvoj elektronizace zdravotnictví v ČR.“ Elektronizaci zdravotnictví bude mít v kompetenci Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím Národního centra pro elektronizaci zdravotnictví. Zákon by měl přispět k efektivitě poskytování zdravotnických služeb a dlouhodobě vést k modernizaci a zkvalitnění zdravotnické péče.

 

         Klíčovým tématem nové právní úpravy jsou tři kmenové registry spravované Ústavem zdravotnických informací a statistiky – registr poskytovatelů zdravotních služeb, zdravotnických pracovníků a pacientů. Propojení registrů bude pak neveřejné. Zdravotníci budou moci registry užívat například s osobním certifikátem nebo se zaručeným elektronickým podpisem. Nebude se zřizovat žádné centrální uložiště, naši zdravotnickou dokumentaci budou mít stále v uložišti pouze lékaři, kteří ji však za jasně stanovených podmínek budou moci sdílet, například s jiným poskytovatelem zdravotnických služeb. Pacientům bude také umožněno nahlížet do své zdravotnické dokumentace přes Portál elektronického zdravotnictví.

 

         V naší advokátní kanceláři Vám rádi poradíme i s problematikou zdravotnického práva. Neváhejte se prosím na nás obrátit, a to prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737. Budeme se na Vás těšit!


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace