PROSINEC
2022

Jaké změny přinese novela zákona o ochraně spotřebitele?

V souladu s evropskými předpisy byla přijata novela zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů. Tato novela by měla přispět k vytvoření férového prostředí pro obchodování, zohlednit stále větší digitalizaci a učinit přítrž některým nekalým praktikám prodejců. Co konkrétně se tedy bude měnit?

 

Jedním z hlavních cílů této novely, je zastavit umělé navyšování cen v období před danou slevovou akcí. O tomto fenoménu se mluví hlavně ve spojitosti s tak zvaným Black Friday či s povánočními slevami. Nově však budou obchodníci povinni u zlevněného zboží uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů.

 

Další novinkou je povinnost podnikatelů uvádět s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy informaci o tom, zda je třetí strana nabízející výrobek či služby prodávajícím či nikoli.

 

V neposlední řadě se zpřísní také pravidla pro zveřejňování recenzí. Prodejci totiž budou muset jasně informovat spotřebitele o tom, že výrobek hodnotili lidé, kteří si jej skutečně zakoupili nebo ho užili. V opačném případě bude zveřejňování falešných recenzí, či lživé tvrzení, že recenze pochází od spotřebitelů, kteří si výrobek zakoupili, považováno za nekalou obchodní praktiku.

 

Novelu zákona již podepsal i prezident a nyní byla odeslána k publikaci ve Sbírce zákonů.

 

Pokud máte jakékoli otázky z právní sféry, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace