LEDEN
2024

Je novela insolvenčního zákona dobrá?

Návrh novely insolvenčního zákona schválila 21.června 2023 na svém jednání vláda. Novelu insolvenčního zákona ovšem musí projednat Parlament ČR, dále ji musí podepsat i prezident republiky, tudíž datum od kdy bude novela platná zatím není jasný. Návrh, jehož předkladatelem je ministerstvo spravedlnosti, má implementovat směrnici o restrukturalizaci a insolvenci v části týkající se oddlužení. Největší změnou, kterou by tato novela měla přinést, je zkrácení délky doby oddlužení z 5 let na 3 roky.

To znamená, že lidé se mohou již po 3 letech dostat z dluhové pasti. Další změnou by měl být dohled nad adekvátními příjmy dlužníka. Člověk v insolvenci musí plně využívat svůj příjmový potenciál a dosahovat adekvátní mzdy či jiného příjmu s ohledem na různé faktory, mezi které patří jeho vzdělání, praxe či bydliště. Tím mají být chráněny zájmy věřitelů. Dále by mělo docházet k přednostnímu uspokojení věřitelů pohledávek z výživného, návrh umožňuje provádět exekuční srážky ze mzdy dlužníka i po zahájení insolvenčního řízení.

Tento návrh novely souvisí se snahou odstranit překážky, které určitým lidem brání dosáhnout oddlužení. Z řad odborné veřejnosti je však tato novela kritizována. Hlavní výtka směřuje na plošnost změny podmínek, jelikož délka doby oddlužení se zkrátí všem, tedy i notorickým neplatičům.

Pokud máte jakékoli otázky z právní sféry, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace