ZÁŘÍ
2021

Krátkodobý pronájem je ubytovací službou a dopadá na něj povinnosti danit

24. srpna informovaly Hospodářské noviny o rozhodnutí Městského soudu v Praze, dle kterého je krátkodobý pronájem přes platformy Airbnb, a jemu podobné, ubytovací službou a má se danit jako podnikatelská činnost.

 

Žalobkyně se v řízení ohrazovala proti doměřené dani z podnikatelské činnosti, kterou finanční správa provedla a zároveň jí dala za povinnost podat opravné daňové přiznání. Dle rozhodnutí soudu jde o „podnikatelskou činnost v ubytovacích službách“, nikoliv o „nesouvislou podnikatelskou činnost“, za niž žalobkyně pronájem považovala.

 

Ve sporu šlo hlavně o vymezení rozdílů mezi pojmy „nájem“ a „ubytování“. Dle judikatury Ústavního soudu a právní veřejnosti je hlavní rozdíl v tom, že v případě ubytování jsou poskytovány určité služby (např. také poskytnutí mýdla, ručníku, povlečení). V případě nájmu jde čistě o uspokojení bytových potřeb, tzv. mít střechu nad hlavou.

 

Pro ubytovatele to bude mít zásadní dopad například v platbě sociálního a zdravotního pojištění.
Od toho jsou v případě klasického nájmu osvobozeni. Stejně tak pro ně může přijít změna v platbě DPH.

 

Současnou praxí poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech se zabýval i ombucman. JUDr. Stanislav Křeček, který ve svém stanovisku uvedl, že není v souladu s legislativou a měla by být vyžadována rekolaudace těchto bytů na odpovídající typ provozoven. O změně legislativy se již jedná. Návrh novely živnostenského zákona, který se týká krátkodobého ubytování a který Praha předložila jako svou zákonodárnou iniciativu, čeká již déle než rok v Poslanecké sněmovně na projednání.

 

V případě problematiky nájmu a ubytování se na nás můžete kdykoliv obrátit. K dispozici jsme i v jiných oblastech práva.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace