SRPEN
2022

Milostivé léto II – co je dobré vědět

Dne 1.9.2022 začne druhé kolo milostivého léta a potrvá do 30.11.2022. Cílem milostivého léta je umožnit dlužníkům v co nejkratší době učinit kroky k úplnému zastavení jejich exekucí. Jeho hlavní výhodou je, že dává dlužníkovi možnost uhradit své původní dluhy bez úroků a vysokých poplatků. Zejména v případech, kdy exekuce probíhá delší dobu, může dlužníkům ušetřit nemalý finanční obnos.

 

Toto milostivé léto může využít každá fyzická osoba v exekuci, která se nenachází v oddlužení, jejíž exekuce byla zahájena před datem 28.10.2021 a to za předpokladu, že oprávněným z exekuce je některá z těchto veřejnoprávních institucí. Milostivé léto však nelze uplatnit na správní a daňové exekuce.

 

Nově je dlužník povinen prostřednictvím písemné žádosti exekutorovi oznámit zájem o zahájení postupu podle právní úpravy milostivého léta, a to nejpozději do 30.11.2022.

 

Základní podmínkou milostivého léta je úhrada doposud nezaplacené nebo jinak nezaniklé jistiny, vymáhané v exekučním řízení a úhrada náhrady nákladů exekuce, která činí 1 500 Kč plus DPH ve výši 315 Kč (je-li soudní exekutor plátcem daně z přidané hodnoty).

 

V případě, že tyto podmínky dlužník splní, bude exekuce zastavena a soudní exekutor rozhodne o osvobození od placení veškerých dalších vymáhaných pohledávek přesahujících zaplacenou jistinu v exekučním řízení v rozsahu, v němž nebyly dosud uspokojeny.

 

Po prvním milostivém létu, které proběhlo od října 2021 do ledna 2022 se tak jedná o další možnost pro dlužníky, kteří mají dluhy vůči veřejnoprávním institucím, vyřešit své dluhy.

 

Naše advokátní kancelář se ve své praxi zabývá též problematikou exekučních řízení a vymáhání pohledávek. Máte-li zájem využít milostivého léta či jakékoli jiné otázky z právní sféry, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace