ZÁŘÍ
2021

Možnost vydat poukazy cestovními kancelářemi mimo režim zákona Lex voucher?

Dne 31. srpna 2021 skončila lhůta pro uplatnění poukazů vydaných cestovními kancelářemi za neuskutečněné zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna roku 2020 z důvodů pandemie SARS CoV-2. Tyto poukazy jsou spojené se zákonem č. 185/2020 Sb., který je také nazýván Lex voucher.

 

Zákon umožnil cestovním kancelářím místo hotovosti za zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem v termínu výše uvedeném vydávat klientům poukazy. Časový úsek, ve kterém takto cestovní kanceláře mohly učinit, zákon označuje jako ochrannou dobu. V ochranné době klienti mohli požádat o nabídku náhradního zájezdu v jakosti stejné nebo vyšší, než jaká byla sjednána v původní smlouvě o zájezdu. V případě, že klient nepožádal cestovní kancelář o náhradní zájezd, cestovní kancelář musí dle zákona do 14 dnů od skončení ochranné doby klientovi vrátit veškeré uhrazené platby.

 

Problémem však je, že některé poukazy byly cestovními kancelářemi vydávány mimo režim zákona, kdy k uhrazené finanční sumě byl přidáván např. finanční bonus či další výhody. Zpravidla ale negarantují vrácení peněz, tak jako je tomu v případě poukazů dle zákona Lex voucher.

 

Sdružení obrany spotřebitelů proto vydávání vlastních poukazů cestovními kancelářemi kritizuje. Cestovní kanceláře zase své poukazy hájí například tím, že byly vydány ještě v době, kdy stát po uzavření hranic nepřišel s řešením pro jejich klienty a že jsou vydány v souladu s normami Evropské unie.

 

Kvůli poukazům za zrušené zájezdy z důvodu pandemie koronaviru se na Sdružení obrany spotřebitelů za celou dobu, kdy je cestovní kanceláře vydávaly, obrátilo kolem pěti tisíc lidí.

 

Potřebujete-li poradit ve výše uvedených či v jakýchkoli jiných právních oblastech, neváhejte se obrátit na naši advokátní a mediační kancelář, a to na telefonním čísle +420 257 223 737 nebo prostřednictví emailové adresy office@purkyt.cz. Budeme se těšit na spolupráci s Vámi.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace