PROSINEC
2021

Návrh odkladu účinnosti nového stavebního zákona

Koalice stran SPOLU a Piráti a STAN navrhla odložení nového stavebního zákona, který byl schválen v červenci letošního roku a který nabyde účinnosti 1. července 2023. Nový stavební zákon má přinést mimo jiné změnu v oblasti stavebních úřadů, které přesouvá pod stát a zřizuje Nejvyšší stavební úřad.

 

Novela slibuje zrychlení stavebního řízení; přeměnou má projít sféra úkonů mezi úřady a stavebníkem, jež mají nově mít výhradně elektronickou podobu. Změna nastane také v oblasti černých staveb, v níž došlo ke zpřísnění podmínek pro dodatečné stavební povolení.

 

Pětikoalice se již před volbami dala slyšet, že přijetí zákona nepodpoří, jelikož se jeho přijetím stavební řízení zkomplikuje, a že pokud volby vyhraje, zákon změní. Nyní předkládá návrh, aby nově vzniklý stavební zákon nabyl účinnosti v plánovaném termínu pouze pro vyhrazené stavby. Těmi se podle přílohy zákona rozumějí například letecké stavby, stavby drah a dálnic nebo také stavby určené k nakládání s výbušninami či stavby a zařízení přepravní soustavy. Pro ostatní stavby a věci, na které dopadá stavební zákon, by účinnost předpisu nastala až s ročním odkladem.

 

Argumentem pro odložení účinnosti zákona je dle navrhovatelů poskytnutí prostoru pro nalezení shody všech hlavních sil v Parlamentu České republiky ohledně principů stavebního práva.

 

Pokud budete mít jakékoli dotazy týkající se výše rozebírané oblasti právní úpravy nebo i jakékoli jiné právní problematiky, jsme Vám plně k dispozici.

 

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím telefonního čísla +420 257 223 737 nebo emailové adresy office@purkyt.cz. Těšíme se na případnou spolupráci. 


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace