ŘÍJEN
2021

Nová celní povinnost pro fyzické osoby

Od 1. 10. 2021 platí pro fyzické osoby v České republice povinnost podávat celní prohlášení a uhradit DPH i ze zásilek do 22 EUR (asi 580 korun) pocházejících od obchodníků ze třetích zemí, mimo EU. Do 30. 9. 2021 byly tyto zásilky od DPH osvobozeny a daň se vztahovala pouze na zásilky v hodnotě 22 až 150 EUR. Zákonem č. 355/2021 Sb. došlo k novelizaci zákona o DPH, kterým bylo zrušeno osvobození od DPH u zásilek v hodnotě pod 22 EUR.

 

Novelizace je reakcí na nové předpisy EU v oblasti přeshraničního elektronického obchodu, které mají za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur zhruba tedy 182 milionů korun a současně si kladou za cíl narovnat podnikatelské prostředí mezi dodavateli z EU a ze třetích zemí, jelikož dodavatele z tuzemska a EU mají povinnost odvádět DPH i ze zásilek do 22 EUR, zatímco dodavatele ze zemí mimo EU tato povinnost dosud nestíhala.

 

Elektronické celní prohlášení mohou občané podat prostřednictvím aplikace, kterou připravila pro tyto účely Celní správa ČR. Příjemce zásilky může při podání celního prohlášení taktéž zastoupit například Česká pošta nebo zasilatelská služba, a to v případech: „Pokud bude daň z přidané hodnoty zaplacena v ceně zboží již na e-shopu, může elektronické celní prohlášení podat dopravce v jiném členském státě EU.“, uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

 

Potřebujete-li poradit ve výše uvedených či v jakýchkoli jiných právních oblastech, neváhejte se obrátit na naši advokátní a mediační kancelář, a to na telefonním čísle +420 257 223 737 nebo prostřednictvím e-mailové adresy office@purkyt.cz.

 

Těšíme se na případnou spolupráci.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace