PROSINEC
2021

Nově policie bude moci zajistit auto řidičů s nesplacenými pokutami

Prvním dnem roku 2022 vstoupí v účinnost novela zákon č. 418/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, zákon č. 17/2012 Sb., o Celní správě České republiky a zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii. Podle této novely budou moci policisté a celníci požadovat při silniční kontrole po řidiči uhrazení dosud nesplacené dříve pravomocně uložené pokuty dle zákona o silničním provozu, silniční dopravě nebo pozemních komunikacích, a to v hotovosti či platební kartou.

 

V případě, že tak řidič neučiní, policisté budou mít oprávnění zabránit řidiči v pokračování cesty. Řidič tedy v tomto případě bude nucen odstavit vozidlo na nejbližším vhodném místě, kde z vozu policisté odeberou registrační značku, nebo užijí technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, lidově označený jako „botička“. U neuhrazených pokut za dopravní přestupky spáchané na území obce budou mít obdobné oprávnění i strážníci obecní policie.

 

Novelu předkládalo Ministerstvo vnitra a Ministerstvo financí s cílem zvýšení bezpečnosti silničního provozu a respektu k dodržování právních předpisů, důvodem novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do tzv. dělené správy k vymožení. Podle údajů ministerstva zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Novela by také měla pomoci s vymáháním pokut od cizinců, kdy při nezaplacení pokuty na místě, je proces vymáhání velmi složitý.

 

Pokud budete mít jakékoli dotazy týkající se výše rozebírané oblasti právní úpravy nebo i jakékoli jiné právní problematiky, jsme Vám plně k dispozici.

 

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím telefonního čísla +420 257 223 737 nebo emailové adresy office@purkyt.cz. Těšíme se na případnou spolupráci.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace