SRPEN
2021

Novela exekučního řádu

Poslanecká sněmovna přijala očekávanou novelu zákona č. 120/2001 o soudních exekutorech a exekuční činnosti. Ta s sebou přináší mnoho zásadních změn, které mají pomoci dlužníkům z dluhové pasti

 

S účinností od 1.1.2022 novela umožní zastavit exekuce s původním dluhem do maximální výše 1500 korun, které nebyl dlužník schopen minimálně šest let splácet. Takto zastavit exekuce bude možné i zpětně, ne však do jednoho roku od účinnosti novely.

 

Novela exekučního řádu stanoví, že se dlužníkovi, po splacení nákladů na výkon rozhodnutí nebo exekuce, započte vymožená částka nejdříve na jistinu a až poté na úroky a náklady oprávněného, namísto dosavadního způsobu, kdy jsou nejdříve započteny příslušenství dluhu. Díky této změně se dluh nebude stále navyšovat, jak je tomu v případě současného způsobu započtení vymožené částky.

 

Přichází také povinnost pro exekutory. Ti musí nově nahrávat veškerou ústní komunikaci s dlužníkem a mají nově také povinnost poskytnout dlužníkovi na žádost celý exekuční spis na datovém nosiči, případně mu elektronicky zpřístupnit kopii celého exekučního spisu. Zákonodárci doufají, že tato změna pomůže dlužníkům k efektivnějšímu řešení jejich situace prostřednictvím právní nebo jiné pomoci.

 

Pokud máte jakékoliv dotazy k soudnímu řízení či v jakékoliv jiné právní oblasti, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit.

 


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace