SRPEN
2021

Novela notářského řádu

Parlament přijal novelu zákona č.358/1992 Sb. o notářích a jejich činnosti s účinností od 1.9.2021, jejíž ústředním motivem je modernizace notářské činnosti prostřednictvím digitalizace. Hlavními důvody pro přijetí novely je zvýšení kvality a flexibility podnikatelského prostředí a následování mezinárodních trendů. Od září 2021 budete mít možnost sepsat notářský zápis v elektronické podobě bez fyzické návštěvy notáře. Tato novinka se však týká pouze sféry obchodních korporací, zákonodárce stále považuje osobní setkání s notářem při vyřizování rodinných a dědických záležitostí za nenahraditelné.

 

Notářská komora dále zřídí novou centrálně vedenou a veřejně přístupnou Evidenci ověřených podpisů a Sbírku dokumentů. Sbírka dokumentů, do které budou notáři nahrávat veškeré notářské zápisy, bude sloužit k ověření existence takového zápisu a také má přispět k zjednodušení archivace a skartace dokumentů. Samotný obsah notářského zápisu, s ohledem na ochranu zájmů dotčených osob, nebude veřejně přístupný. Evidence ověřených podpisů by pak měla být užitečným nástrojem k ověření pravosti podpisu vedoucí k vyšší míře ochrany proti zfalšování podpisů; do této evidence přitom bude moci prostřednictvím dálkového přístupu po zadání identifikátorů z ověřovací doložky nahlížet každý

 

Konečně, novela svěřila Notářské komoře ČR apostilační agendu veřejných listin. Počet vydaných apostil každý rok stoupá, proto si zákonodárce od této novinky slibuje ještě větší přiblížení služby běžné veřejnosti. Notářské listiny opatřené apostilou budou vydávány v sídle Notářské komory ČR a též v kancelářích regionálních notářských komor.

 

Potřebujete-li poradit ve výše uvedených či v jakýchkoli jiných právních oblastech neváhejte se obrátit na naši advokátní a mediační kancelář, a to na telefonním čísle +420 257 223 737 nebo prostřednictví emailové adresy office@purkyt.cz. Budeme se těšit na spolupráci s Vámi.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace