ŘÍJEN
2019

Novinky v oblasti realitních kanceláří

Ministerstvo pro místní rozvoj přichází s novou legislativou, která omezuje realitní kanceláře při poskytování finančních úschov, vyžaduje odbornou způsobilost makléřů a jejich povinné pojištění. Z volné živnosti se tak stane živnost vázaná. Návrh zákona o realitním zprostředkování nyní v Poslanecké sněmovně prošel druhým čtením.

Zákon, který by měl být účinný od začátku příštího roku, však pro klienty realitních kanceláří nepřináší mnoho změn. Pozitivní je skutečnost, že v důsledku uzákonění pravidel dojde k vyřazení makléřů, kteří mají profesi pouze jako přivýdělek, čímž dojde k obecnému zlepšení služeb.

Nejvíce pozornosti však přitahují finanční úschovy. Tyto, na rozdíl od advokátních či notářských kanceláří, nejsou doposud v realitních kancelářích nijak regulovány. Návrh Ministerstva pro místní rozvoj by měl finanční úschovy realitních kanceláří omezit, ty by je tak nesměly od účinnosti zákona nabízet. Uvažováno je taktéž o stanovení limitu částky, do které by realitní kanceláře mohly úschovy poskytovat.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace