ČERVEN
2022

Pomoc Ukrajině osvobozená od daní

Nový zákon o opatření v oblasti daní v souvislosti s válkou na Ukrajině umožňuje těm, kteří poskytli nějakou formu bezúplatného plnění na pomoc Ukrajině a na podporu jejího obranného úsilí, aby získali pro toto plnění daňové výhody.

 

Jedná se např. o odečtení hodnoty bezúplatného plnění, tedy daru, ve výši maximálně 30% ze základu daně, nebo možnost osvobození od daně z příjmů, a další výhody. Osvobozeno od daně může být plnění formou ubytování pro zaměstnance a jeho rodinu s bydlištěm na Ukrajině (která opustila Ukrajinu v souvislosti s ozbrojeným konfliktem), nebo formou poskytnutí bezúplatného příjmu.

 

Dále zákon zmocňuje orgány státní správy k upuštění od výběru správních poplatků od uprchlíků z Ukrajiny, tedy osob, které vstupují nebo pobývají na území ČR v návaznosti na ozbrojený konflikt. Tato část by se měla vztahovat nikoli na neplacení jakýchkoli správních poplatků příchozími z Ukrajiny, nýbrž na možnost upuštění od těch, které uzná správní úřad v konkrétní situaci za vhodné.

 

Pokud máte jakékoli otázky z oblasti správního či jiného práva, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace