KVĚTEN
2022

Posílení ochrany spotřebitele v evropském právu

Evropský parlament chce prostřednictvím změn v legislativě usnadnit spotřebitelům opravu porouchaných výrobků namísto nutnosti nákupu nových. Požadavky na připravovaný návrh o tzv. právu na opravu přijal parlament začátkem dubna 2022 drtivou většinou hlasů a hotovou normu má představit Evropská komise do konce letošního roku.

 

 

Motivací k přijetí návrhu ovšem není jen ochrana spotřebitele, ale i životního prostředí a etických zásad výroby. Dle průzkumu veřejného mínění evropské společnosti, kterou provádí Eurobarometr, by dalo 77 % občanů EU přednost opravě porouchaného produktu před zakoupením nového. Nicméně v současnosti je pořízení nového výrobku pro spotřebitele v zásadě nejsnazší varianta. Zároveň je ale elektronický odpad nejrychleji se hromadícím druhem odpadu na světě. Parlament se návrhem snaží podpořit evropskou mentalitu ve snaze o opravu porouchaných produktů, a to zejména prodlouženou záruční dobou, levnějším a dostupnějším procesem opravy i koncem tzv. „kazítek“ (plánované zastarávání spotřebičů a jiné elektroniky).

 

Návrh se věnuje i otázce životnosti digitálních zařízení. Parlament zdůrazňuje možnost navrácení starší verze softwaru a odvrácení rizika snížení výkonu u chytrých telefonů po instalaci poslední softwarové aktualizace. Toto opatření by mělo vést k delší životnosti moderních mobilních zařízení, které západní společnost s oblibou často mění za nové. 

 

Pokud máte jakékoliv otázky z oblasti evropského, spotřebitelského či jiného práva, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit prostřednictvím e-mailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.

 

Budeme se na Vás těšit!


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace