ČERVENEC
2022

Připravovaná novela zákona o silničním provozu

Do připomínkového řízení míří návrh novely zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, vypracovaný ministerstvem dopravy, který upravuje systém sankcí a postihů pro řidiče a zavádí některé změny týkající se udělení řidičského oprávnění.

 

Navrhovaná novela obsahuje aktualizaci systému trestných bodů (z pěti sazeb se stanou tři – za přestupky lze tedy udělit 2, 4 nebo 6 bodů) nebo zvýšení pokut u závažných přestupků. Např. při vjezdu na železniční přejezd přes zákaz či řízení pod vlivem alkoholu je sankcí ztráta 6 bodů (nové maximum) a pokuta 25 000 Kč, u jízdy na červenou může pokuta ve srovnání s dneškem stoupnout až pětinásobně.

 

Naopak snížení pokut se bude týkat bagatelních přestupků, jako je drobné překročení rychlosti (do 10 km/h), nerozsvícení světel nebo zapomenutí dokladů, kde se nebudou udělovat ani trestné body.

 

Mimo těchto komplexnějších změn je v novele zahrnuta také možnost řízení auta již od 17 let (pod dohledem mentora) a vymezení období prvních 2 let za volantem jako takzvaného „zkušebního období“ – pokud se dopustí závažnějšího přečinu, nebo šestibodového přestupku, absolvuje řidič tzv. „doškolení“ v podobě dopravně-psychologické přednášky a evaluační jízdy.

 

Dále by mělo být možné požádat úřad o zasílání informací o bodovém kontě řidiče.

 

Ministerstvo si od novely slibuje kromě zpřehlednění sankčního systému také zvýšení bezpečnosti silničního provozu a reakci na současný vývoj. Systém se bude výrazněji měnit poprvé od roku 2006. V případě schválení novely dle předpokladů ministerstva by účinnost změn měla nastat v roce 2024.

 

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace