DUBEN
2022

Rozšíření ochrany obětí trestných činů

Poslanecká sněmovna v současné době projednává novelu trestního zákoníku a souvisejících zákonů, která má za cíl mimo jiné výrazně rozšířit ochranu obětí trestných činů.

 

Touto novelou je implementována tzv. „non-cash směrnice“, která má za cíl zintenzivnit boj proti podvodům spojeným s bezhotovostními platebními prostředky. Směrnice dále zavádí minimální ochranu pro oběti trestných činů, které jsou v této oblasti spáchány. Česká republika má v současné době uzákoněnou poměrně rozsáhlou ochranu pro oběti trestných činů z řad fyzických osob, nicméně poškozené právnické osoby převážně pomíjí. Cílem projednávané novely trestního zákoníku a dalších předpisů (zejména zákona o ochraně obětí trestných činů) je tak poskytnutí širší ochrany i právnickým osobám.

 

Novela se dotkne i dalších osob, zejména rodinných příslušníků a dalších blízkých osob obětí, které budou mít nově přístup k poskytovaným právním, sociálním či psychologickým službám, které byly dosud vyhrazeny výhradně jen obětem trestných činů.

 

V neposlední řadě bude zákon o obětech trestných činů výslovně zakotvovat možnost vyplacení peněžité pomoci obětem, jejichž sociální situace se v důsledku spáchaného trestného činu zhoršila. Jedná se tedy de facto o plnění odpovídající sociální dávce. Zákonodárce touto úpravou reaguje na judikaturu Nejvyššího soudu, která se od jeho původního záměru odklonila.

 

Pokud máte jakékoli otázky z oblasti trestního či jiného práva, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace