DUBEN
2020

To, na co všichni čekáme - uvolňování opatření.

Vážení čtenáři, všichni jsme na takové zprávy netrpělivě čekali. Stav způsobený onemocněním COVID-19 se dle vládních představitelů zlepšil viditelně natolik, že se uchýlili k postupnému uvolňování nařízených opatření. Posouzení, zda se jedná o uvolňování restrikcí anebo naopak účelové promořování společnosti, necháme opět na Vás, ale základní informace o dalším vývoji si Vám dovolujeme shrnout.

 

V úterý 14. 4. 2020 vláda jednala o těch krocích, jejichž naplněním by se život v České republice postupně vrátil ke standardu. Zmírňování jednotlivých zákazů je rozvrženo do 5 etap.

 

Prvním důležitým mezníkem je pondělí 20. 4. 2020, které se dotýká jak podnikatelských činností, tak opatření ve školách či společenského života. Z té první skupiny je možné otevřít řemesla s provozovnou, farmářské trhy, autobazary a autosalóny, venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců a svatby do 10 lidí. Zároveň se otevírají vysoké školy, ale pouze v rámci individuálních aktivit pro studenty v posledním ročníku studia do maximálního počtu 5 osob, např. individuální konzultace, skládání zkoušek či návštěva knihovny za účelem příjmu nebo odevzdání studijní literatury. Je nutné upozornit, že ve všech zmiňovaných případech je nadále nutné dodržovat taková hygienická opatření, aby se zabránilo případnému přenosu koronaviru, tj. nošení roušek či dodržování odstupů.

 

O týden později, v pondělí 27. 4. 2020 bude možné otevřít provozovny do 200 m², pokud se nenachází v nákupních centrech nad 5.000 m².

 

Na další rozvolňování se pak bude 14 dní čekat, kdy na pondělí 11. 5. 2020 je v plánu umožnit otevření provozovnám do 1.000 m², pokud nejsou v nákupních centrech nad 5.000 m², autoškoly nebo posilovny a fitness centra (tam ale bez využití zázemí jako jsou sprchy nebo šatny). Do procesu se také dále zapojí studenti, konkrétně studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, ale to pouze pro účely studia na jejich závěrečné zkoušky. Dále ale začne probíhat individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a prezenční výuka ve školách při dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech.

 

Dalších 14 dní bude probíhat v nastíněném stavu, nicméně v pondělí 25. 5. 2020 se spousta lidí zaraduje. V plánu je otevřít restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky a pivotéky s prodejem přes výdejní okénko či v rámci venkovních (letních) zahrádek. Radost pouze u požitků nekončí, otevírat se budou taktéž holičství a kadeřnictví, pedikúry a manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační či rekondiční služby. A pozadu nezůstane ani kultura, tj. otevřou i muzea, galerie a výstavní síně, a také i venkovní výběhy zoologických zahrad. Společenský život občanů se alespoň v nějakém modu vrátí zpět k normálnímu chodu. Totéž se týká i výuky na prvním stupni základních škol, kde bude možná osobní přítomnost žáků za dodržování určitých parametrů. Otevře se také výuka a vzdělávání na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky, výuka ve střediscích volného času a domech dětí a mládeže pro maximálně 5 dětí.

 

Od pondělí 1. 6. 2020 bude možné realizovat maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria na konzervatořích a vyšších odborných školách a taktéž omezená možnost praktického vyučování na středních a vyšších odborných školách za obdobných podmínek jako u školních skupin.

 

O týden později, v pondělí 8. 6. 2020 nastane pomyslný vrchol rozvolňování, kdy se umožní otevřít:

 • všechny provozovny v nákupních centrech,
 • provozovny nad 1.000 m², restaurace,
 • hospody, bufety, kavárny, vinotéky a pivotéky jako takové,
 • hotely a další ubytovací zařízení,
 • taxislužby,
 • živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing),
 • divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity,
 • hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků,
 • kulturní, společenské a sportovní akce do 50 osob,
 • zotavovací akce pro děti do 15 let věku,
 • svatby za specifických hygienických podmínek,
 • zoologické zahrady včetně vnitřních prostor.

 

V rámci měsíce června se podle aktuální epidemiologické situace povolí i další ostatní, doposud nepovolené činnosti. Zároveň se pravděpodobně budou konat jednotné přijímací a školní přijímací zkoušky na středních školách a budou umožněny konzultace či občasné vzdělávací aktivity v menších skupinách žáků na 2. stupních základních škol a školách středních, vše formou třídnických hodin.

 

Nepopíráme, že během následujících týdnů může být výše uvedený harmonogram upraven dle aktuální situace a nám jako občanům nezbyde nic jiného, než opatření dodržovat a respektovat. Za všech okolností se na nás ale s právními problémy můžete obrátit, v zájmu Vašeho i našeho zdraví stále upřednostňujeme distanční formu komunikace, nicméně jsme si jisti, že i v takovém režimu je možné Vaše obtíže vyřešit.

 

Těšíme se na Váš případný kontakt na mailové adrese office@purkyt.cz.

 

Advokátní a mediační kancelář Purkyt & Co.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace