BŘEZEN
2020

VYCHÁZET ČI NEVYCHÁZET, TO JE OČ TU BĚŽÍ

Vážení klienti, obchodní partneři, kolegové, v souvislosti s aktuální situací způsobenou onemocněním COVID-19 Vám přinášíme informace, které se dotýkají úplně všech občanů. Máme na mysli omezení volného pohybu osob na veřejnosti.

 

Do té doby, než byl dne 12. 3. 2020 vyhlášen nouzový stav, spousta lidí neměla o takovém institutu ani ponětí. Vláda k uvedenému kroku přistoupila dle ústavního zákona o bezpečnosti České republiky z důvodu ohrožení zdraví obyvatel a stanovila nejvyšší možnou dobu tohoto stavu, tj. 30 dnů.

 

Vyhlášením nouzového stavu nebylo prakticky nijak zasaženo do našich obvyklých životů, nicméně změna na sebe nenechala dlouho čekat. Nejenom, že dne 14. 3. 2020 byly uzavřeny veškeré obchody s výjimkou lékáren, prodejen potravin či drogerie, ale dne 15. 3. 2020 vláda vydala usnesení, kterým byl s účinností ode dne 16. 3. 2020 zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky. I v rámci tohoto zákazu bylo nicméně stanoveno nespočet výjimek. Uvedený zákaz se nevztahuje na cestu do zaměstnání a taktéž na nákup základních životních potřeb, tj. potraviny nebo léky. Pro udržení duševního i fyzického zdraví je ale výjimka stanovena i pro pohyb v přírodě.

 

I přesto, že nesčetněkrát bylo avizováno, že úplné uzavření obchodů v plánu není, obchody z důvodu paniky občanů pocítily obrovský nápor, když si spousta rodin začala dělat nepředstavitelné zásoby trvanlivých potravin. Na druhé straně se ukázala i vynalézavost společenských občanů, kteří si výjimku pro pobyt v přírodě vyložili po svém, a začali uskutečňovat zahradní sešlosti či pikniky v parcích.

 

Dne 18. 3. 2020 bylo vládou vydáno další mimořádné opatření, kterým bylo od 19. 3 2020 zakázáno se pohybovat mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Doposud bylo českou komunitou vnímáno nošení roušek, a to zejména zahraničními turisty ještě před problémy s koronavirem, jako něco zvláštního, nepředstavitelného a možná až postapokalyptického, najednou povinnost jejich nošení dopadá na nás všechny. Nutné podotknout, že v této oblasti se projevila vzájemná solidarita Čechů, když ti zručnější roušky šijí a následně darují těm, kteří mají, jak se říká, obě ruce levé.

 

Vše výše uvedené je v současné době aktuální, prozatím do 1. 4. 2020, navíc ale došlo ke zpřísnění volného pobytu osob, kdy je zakázáno pobývat na veřejnosti v počtu výše než dvou osob s výjimkou členů domácnosti, výkonu zaměstnání či účasti na pohřbech.

 

Ačkoliv mnoho občanů jednotlivé kroky vlády vnímá pouze jako zákazy vydávané z libovůle, veškerá opatření směřují k zamezení šíření onemocnění COVID-19 tak, abychom se všichni mohli co nejdříve vrátit zpět do starých kolejí.

 

V současnosti pro Vás ohledně koronaviru připravuje další informace.

 

V případě jakéhokoliv dotazu se na nás neváhejte obrátit.

 

Tým Advokátní a mediační kanceláře Purkyt & Co.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace