DUBEN
2020

Zálohy na důchod? Odpuštěno.

Vážení klienti a kolegové, situace ohledně koronaviru se neustále vyvíjí a česká vláda tak činí více a více kroků v rámci různorodých problematik zejména u osob, které mohou být nejohroženější. A ačkoliv bychom si všichni přáli, aby k dalším úlevám docházet nemuselo a tato přechodná doba byla již za námi, stejně jako vládní představitelé ani my neleníme a nadále Vás informujeme o konkrétních novinkách.

 

Tentokrát Vám přinášíme krátké shrnutí týkající se osob samostatně výdělečně činných a jejich záloh na důchodové pojištění. Obvykle jsou OSVČ povinny platit zálohy právě na důchodové pojištění, naproti tomu placení pojištění nemocenského je zcela dobrovolné a na jejich uvážení.

 

Před pár dny na základě návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí byla schválena změna zákona tak, že osoby samostatně výdělečně činné nemusí od března 2020 do srpna 2020 platit minimální předepsané zálohy právě na důchodové pojištění, a to zcela plošně bez nutnosti podání žádosti. Tyto zálohy jsou tak zcela prominuty.

 

Kdo by se ale obával skutečnosti, že při dosažení důchodového věku to připadne živnostníkovi k tíži, nemusí, protože i tato doba se bude pro důchodové nároky započítávat. Odpuštění platí automaticky jak pro OSVČ, kteří vykonávají výdělečnou činnost jako hlavní, ale i pro ty, kteří mají takovou činnost pouze jako vedlejší. V této souvislosti ale upozorňujeme, že pokud jste zároveň OSVČ a zároveň zaměstnáni, kdy neplatíte žádné zálohy a vždy pojistné doplácíte až zpětně, prominutí se na Vás nevztahuje. Důvodem je zejména zaměření se na rychlou pomoc těm osobám samostatně výdělečně činným, kteří se nyní ocitnou bez příjmů.

 

Pokud ale zastáváte názor „čím dříve - tím lépe“ a zálohy za březen jste již zaplatili, nemusíte se strachovat, o odvedenou částku nepřijdete. Platba bude v budoucnu využita na jiné splatné závazky, případně se tato platba započítá jako záloha za měsíc září a Vám se tak povinnost pro další zálohy svým způsobem posune.

 

Závěrem je důležité upozornit na to, že odpuštění se vztahuje pouze na minimální zálohy na důchodové pojištění, nikoliv na ty zálohy, které si platíte nad rámec povinného. Pokud tedy odvádíte pouze minimální povinné zálohy, nebudete doplácet za toto období nikdy nic, ale za předpokladu že odvádíte více než minimální zálohy, po podání ročního vyúčtování za rok 2020 budete muset doplatit za předmětných 6 měsíců tu částku, kterou platíte navíc, tj. rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného dle zisku za rok 2020. Doplatit to bude nutné ve lhůtě 1 měsíce od podání daňového přiznání tak, jak jste zvyklí.

 

Doufáme, že změny v legislativě, které se dotýkají spousty z Vás, stíháte alespoň v základním měřítku sledovat a orientovat se v nich. Kdybyste ale přeci jen měli nějaké dotazy, neváhejte se nám ozvat. I nadále jsme Vám k dispozici.

 

Klidné dny ve zdraví přeje

 

Advokátní a mediační kancelář Purkyt & Co.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace