ČERVEN
2022

Změna definice skutečného majitele

Evropská komise apeluje na rychlou novelu zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů („zákon o ESM“), jehož souladem s takzvanou AML směrnicí podmiňuje vyplácení peněz z Národního plánu obnovy a dotací EU na politiku soudržnosti, které jsou pro Česko důležitým zdrojem financí.

 

Ministerstvo spravedlnosti tak připravilo novelu zákona o ESM, která mění některé zásadní zákonné definice. Tuto předlohu vláda navrhne schválit ve Sněmovně ve zrychleném postupu.

 

Hlavním problémem českého zákona je rozdělení skutečných majitelů na přímého skutečného majitele neboli osobu s koncovým vlivem, a nepřímého skutečného majitele, tedy koncového příjemce, která zavádějícím způsobem oddělovala skutečného beneficienta od osoby stojící např. v čele právního uspořádání jako manažer nebo výkonný ředitel.

 

Takováto definice se liší od vymezení skutečného majitele ve smyslu směrnice (i podle navržené novely), jako toho, kdo „vlastní či kontroluje právnickou osobu nebo právní uspořádání“.

 

Pro běžné obchodní korporace bude tato změna znamenat povinnost znovu zhodnotit, která osoba je jejich skutečným majitelem, a učinit případné kroky k úpravě zápisu v evidenci skutečných majitelů. Zároveň se povinnost evidence rozšíří i na další, dosud nepovinné subjekty (církve, politické strany, SVJ a další).

 

Pokud máte jakékoli otázky z oblasti evropského, obchodního, či jiného práva, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace