Flexibilní novela zákoníku práce

S poukazem na rozsáhlou novelizaci zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích (dále jen ,,zákon o provozu na pozemních komunikacích“), který v rámci legislativního prostředí České republiky nabyl účinnosti 1. ledna 2024 lze považovat za důležité si připomenout

Od 1.1.2025 nabyde účinnosti novela zákona č. 262/2006 Sb. (dále jen „zákoník práce“), jejímž cílem je mimo jiné zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů, a to jak v zájmu zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Tato novela pak dále přináší změny, které kromě výše uvedeného má taktéž uvolnit v řadě případů rigidní nastavení právní úpravy, a to se záměrem reagovat na aktuální potřeby moderního trhu práce.

V novele se mají podstatně zpružnit a zpřesnit pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru. Například se změní běh výpovědní doby, délka výpovědní doby v některých specifických případech či dochází ke sloučení výpovědních důvodů dle § 52 písm. d) a e) zákoníku práce. 

Změna nastane u běhu výpovědní doby, kde má dojít k prodloužení maximální možné délky výpovědní doby ze 3 měsíců na 4 u řadových zaměstnanců a z 6 na 8 u vedoucích zaměstnanců. Změna nastane také v oblasti zkušební doby, kdy bude nově možné ji prodloužit v jejím průběhu a prodlužuje se i její maximální délka na 4, resp. 8 měsíců. S tímto zákonem pak má dojít i k novelizaci zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, který má zavést nový přestupek zaměstnavatele související s nedodržením povinností týkajících se právě zkušební doby. Mezi tyto povinnosti pak patří kromě dodržení maximální možné délky především povinnost sjednat se zaměstnancem zkušební dobu písemně, a to nejpozději v den vzniku pracovního poměru.

Dále se taktéž počítá se zavedením až dvouleté garance stejného pracovního místa pro zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené. V případě, že zaměstnanec nastoupí zpět do práce do věku 2 let dítěte, bude jej zaměstnavatel povinen zařadit na jeho původní práci a pracoviště. Dosud bylo toto zaručeno pouze rodičům po návratu z mateřské dovolené v případě matek a z rodičovské dovolené maximálně v rozsahu mateřské dovolené v případě otců. Cílem této úpravy je podpora dřívějšího návratu rodičů do práce, možnost flexibilního čerpání rodičovské dovolené a taktéž posílení práv na straně zaměstnanců.

Zaměstnanci bude umožněno, aby při čerpání rodičovské dovolené mohl vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce u téhož zaměstnavatele stejně druhově vymezené práce jako obsahuje jeho pracovní smlouva. Bude tak prolomen obecný zákaz zákoníku práce z pravidla „třikrát a dost“ v případě, že jde o náhradu za dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu mateřské a rodičovské dovolené. Větší volnost bude zaměstnanci dále poskytnuta i v oblasti zástupů za mateřskou a rodičovskou dovolenou, kde se navrhuje možnost opakovaného uzavírání pracovních smluv na dobu určitou oproti původnímu limitu pro řetězení pracovních smluv.

Co se týče změny výpovědní doby, ta začíná nově běžet již dnem doručení výpovědi. Ke zkrácení výpovědní doby pak dojde i v případě výpovědi dané zaměstnavatelem zaměstnanci z výpovědních důvodů podle § 52 písm. f), g) a h) zákoníku práce, kdy tato výpovědní doba se zkrátí na jeden měsíc.

Dále dojde ke sloučení výpovědních důvodů dle § 52 písm. d) a e) zákoníku práce, tedy v případech, kdy zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost konat práci.  Tato úprava směřuje k tomu, aby při zvolení špatného výpovědního důvodu nedošlo k neplatnosti výpovědi. Vzhledem k tomu, že určení příčiny zdravotní nezpůsobilosti zaměstnance není v rukou zaměstnavatele, ale poskytovatele pracovnělékařských služeb, může tak zaměstnavatel snadno doplatit na jeho případnou chybu. Nově by pak následné přehodnocení nesprávně určené příčiny zdravotní nezpůsobilosti mělo vliv pouze na odstupné, tedy na náhradu při skončení pracovního poměru, ale nikoli na platnost výpovědi.

S novelou přijde i rozvrhování pracovní doby do směn samotnými zaměstnanci na pracovišti zaměstnavatele, které bylo doteď možné jen při práci na dálku. Podmínkou tohoto však bude nutnost uzavřít písemnou dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, kdy v případě zaměstnanců pracujících na pracovišti bude obligatorní náležitostí dohody i způsob, jakým zaměstnanec zaměstnavatele seznámí s písemným rozvrhem jeho pracovní doby.

Novela zákoníku práce pak s sebou přinese ještě změny jako je například možnost zkrátit nepřetržitý denní odpočinek až na 6 hodin při vzniku mimořádné události, havárie či naléhavých opravných prací, rozšíření okruhu zaměstnanců, kterým je možné vyplácet mzdu v cizí měně, umožnění „výkonu lehkých prací“ mladistvým již od 14 let věku i bez ukončené povinné školní docházky.

Zdroje:

https://www.ey.com/cs_cz/tax/tax-alerts/2024/04/flexibilni-novela-zakoniku-prace-predstavena

https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/flexibilni-novela-zakoniku-prace

https://odok.cz/portal/veklep/material/KORND4SE8J9L

Zákoník práce: Novela a chystané změny od ledna 2025 | e15.cz

Share the Post:

Related Posts

Dynamičnost legislativního vývoje v optice novelizace zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů účinná od určujícího období tj. od 1. ledna 2024

S poukazem na rozsáhlou novelizaci zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích (dále jen ,,zákon o provozu na pozemních komunikacích“), který v rámci legislativního prostředí České republiky nabyl účinnosti 1. ledna 2024 lze považovat za důležité si připomenout

Read More

OBČANSKÉ PRÁVO

Máme rozsáhlé zkušenosti s poskytováním služeb v oblasti občanského práva, a to včetně řešení sporů před soudy.

Klienti se na nás obrací mimo jiné i s těmito případy:

  • převody nemovitostí všech druhů včetně zastupování před katastrálními úřady,
  • vztahy vznikající a související s developerskými záměry a programy, a to včetně vztahů souvisejících s jejich realizací jako např. převody nových bytových jednotek do vlastnictví jejich uživatelů,
  • smluvní vztahy vznikající a související s nájmem a podnájmem nemovitostí,
  • směnné smluvní vztahy týkající se nemovitostí (zejména pozemků),
  • smluvní vztahy vznikající a související s činností realitních kanceláří,
  • zajišťování závazků (např. zástavním právem a ručením, smluvním zřízením věcných břemen a jejich zápisem do katastru nemovitostí),
  • vztahy vyplývající ze zákona o půdě, restituční nároky a vztahy související s vyvlastňovacím řízením,
  • zpracování všech typů a druhů smluv upravených občanským zákoníkem,
  • náhrada škody a vydání bezdůvodného obohacení a majetkoprávní vztahy všeho druhu.